Harris Academies
All Academies in our Federation aim to transform the lives of the students they serve by bringing about rapid improvement in examination results, personal development and aspiration.

Our Staff and Governors

 

Executive Principal   Mr. M. Britt
Principal   Miss K. Hanley
Vice Principal   Mrs J. Carrington (Vice Principal, Middle Leadership Development, EYFS Phase Leader, KS2 Strategic Leadership)

Assistant Principal

 

 

 

 

SENCO

 

Mrs S. Green (Assistant Principal, Mathematics Leader, Year 2 Leader)

Mrs E. Morrison (Assistant Principal, English & Phonics Leader, Year 1 Leader, Designated member of Staff for Safeguarding.

Miss R. George, (Assistant Principal, EYFS Leader)

Mr M. Anderson, (Assistant Principal, Health & Safety, EVC, Compliance)

Mrs C. Bazela

School ??Office   Mrs J. Wallace (Office Manager, HR, Attendance)
   

 

Business, Administrative and Premises Team   Ms T. Hagger (Business Manager)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inclusion Team

 

Mr M. Anderson (Assistant Principal, Premises Management, Health & Safety, Compliance, EVC)

Mrs L. Hunt (Finance Officer)

Ms S. Butt (ICT Technician)

Ms J. Williams (Administrative Assistant)

Mr N. Rudzikas (Premises Officer)

Mr T. Plummer (Premises Officer)

Mr V. Appleton (Cleaner)

 

Clair Bazela (SENDCO)

??EYFS Team  

Mrs J. Carrington (Vice Principal, EYFS Strategic Leadership, Owls Class Teacher)

Mrs F. Flint (Owls Class - Early Years Educator) 

Miss L. Spooner (Owls Class - Schools Direct Trainee Teacher)

Miss K. Griggs (Class Teacher - Dolphins, Computing and Science Leader)

Miss D. Kiani (Dolphins Class - Early Years Educator)

Miss S. Robson (Class Teacher - Bears Class- Maternity Leave)

Miss R. George (Assistant Principal - Class Teacher Bears, Science Leader)

Mrs J. Rogers (Bears Class - Early Years Educator)

Mrs S. Daisley (Class Teacher - Caterpillars Class, Physical Education Leader)

Mrs S. Monk (Caterpillars Class - Early Years Educator)

Miss C. Hollington (Early Years Educator - Cross Class Working)

Mrs J. Webb (Nursery Class Teacher - Butterflies Class)

Mrs A. Smith (Butterflies Class - Early Years Educator)

Miss C. Sanderson (Butterflies Class - Nursery Assistant)

??Year 1 Team  

Mrs E.Morrison (Assistant Principal & Year 1 Leader - Class Teacher - Donaldson Class)

Miss L. Ledega (Schools Direct Trainee Teacher  - Donaldson Class)

Mrs K. Senthilkumar (Teaching Assistant - Donaldson Class)

Miss A. English (Class Teacher - Murphy Class - Humanities Leader)

Mrs C. Bazela (SENDCO - Class Teacher - Cooke Class)

 Mrs P. Mburu (Class Teacher - Cooke Class - Art Leader)

Mrs N. Smith-Dowrich (Teaching Assistant - Cooke Class)

 

??Year 2 Team  

 

Mrs S. Green (Assistant Principal & Year 2 Leader Class Teacher - Morpurgo Class)

Miss. I. Aliu (Schools Direct Trainee Teacher - Morpurgo Class)

Mrs C. Lopez (Class Teacher - Dahl Class - Religious Education Leader)

Mrs A. Bal (Teaching Assistant - Dahl Class)

Mr L. Cooper (Class Teacher - King Class - NQT)

Mrs I. Dudys (Teaching Assistant - Morpurgo & King Class)

Mrs L. Gibbs (HLTA - Cross Class Working)

??Lunchtime Supervision Team  

 

 

Mrs L. Rumsby (Senior Midday Meals Supervisor)

Mrs N. Blake (Midday Meals Supervisor)

Mrs M. Green (Midday Meals Supervisor)

 

??Extended School Team  

Mrs L. Gibbs (Extended Provision Leader)

Mrs A. Gaitan (Deputy Extended Provision Leader)

Mr R. Thew (Breakfast Club Assistant)

 

Clerk to Governing Body   Miss V. Melhuish
Governing Body  

Details of Governors can be found under the Key Information tab section for the Governing Body


 

All Governors can be contacted via the  clerk at this address: Victoria.melhuish@harrisprimaryorpington.org.uk

 

Email addresses are all as this:

K.Hanley@harrisprimarymayflower.org.uk

First name initial .surname@harrisprimarymayflower.org.uk