Twitter

10/09/19

Retweetd From Cheryl Kenyon

Happy kids:) https://t.co/bqamQ52lqB

09/09/19

Nursery all ready for our youngest pupils starting school https://t.co/NuzuPWynUX

09/09/19

Reception role play, reading area, small world and group activities https://t.co/yaaUCXJly7

09/09/19

Activities all set up for our new Reception pupils this morning https://t.co/XSW7WVvvCr

09/09/19

Our EYFS rooms all ready for our new pupils this morning https://t.co/3Cr4Sp4ip6

09/09/19

Retweetd From Cheryl Kenyon

Well done Phoenix, after getting a provisional pass on his first grading hard work and perseverance paid off and he is now a full blue belt:) https://t.co/poSuJLDTRQ

05/09/19

Our Year 5 pupils are enjoying wearing the new academy blazers https://t.co/qmURU4QTrB

05/09/19

Year 4 & 5 classes all ready for our new curriculum https://t.co/GMs1tjRqgT

05/09/19

Retweetd From Cheryl Kenyon

hope all the kids are enjoying their first day at school:) https://t.co/JY1jxQCTLd

05/09/19

Our Year 2 and 3 pupils were excited to see their new classrooms this morning, with some of their work already displayed https://t.co/F8XIsOxwsY

05/09/19

Our Year 1 classrooms all ready for pupils returning today. https://t.co/SBQHUsttq5

05/09/19

Retweetd From Paula J matthews

https://t.co/nmzNktK5xw

04/09/19

Retweetd From Tracy M.R Boyd

End of summer holidays 😪 Looking forward to seeing all the kids in uniform tomorrow especially year 5. How cute are they going to look in these blazers? https://t.co/qpbjf9hmCN

03/07/19

Retweetd From Cheryl Kenyon

Well done Phoenix Faith and everyone one else who passes grading. Especially on such a hot day:) https://t.co/fAfRaxIxuw

30/06/19

Retweetd From Paula J matthews

Miles has been hard at work today thinking of names for year 5 classes he’s gone for scientists https://t.co/qsdxwWD25y

20/06/19

Retweetd From Alan Kemp

England Ireland Scotland Wales Inside Outside Donkeys tale Apparently likes equals stickers 😉 https://t.co/Lwwc7w8pVq

20/06/19

All ready for our final ‘New to EYFS’ meeting today! Welcome to Mayflower https://t.co/MGvyKAYNgp

13/06/19

Our first of the week...French Skipping. Our children also enjoyed creating their own rhymes https://t.co/0yCvB9p35G

06/06/19

Retweetd From Cheryl Kenyon

Congratulations and well done done to all:)

06/06/19

Such an amazing day at the Sports Day. 2 gold, 3 silver and 2nd place trophy for Y4 boys overall....so proud https://t.co/Tx8CRqHyEb

Harris Academies
All Academies in our Federation aim to transform the lives of the students they serve by bringing about rapid improvement in examination results, personal development and aspiration.

Central Office

Bexley

Bromley

Croydon

Greenwich

Haringey

Havering

Merton

Newham

Southwark

Sutton

Thurrock

Wandsworth

Westminster

Our Staff and Governors

 

Principal   Miss K. Hanley
Vice Principal   Mrs J. Carrington

Assistant Principals

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs E. Morrison (Assistant Principal with responsibility for Safeguarding, Behaviour and Inclusion. Designated Safeguarding Lead)

Miss A. English (Assistant Principal with responsiblility for EYFS, KS1 and English)

Mr S. Kimberley (Assistant Principal with responsibility for KS2 and English)

Mr M. Anderson, (Vice Principal Health & Safety, EVC, Compliance)

 

 

 

 
SENCO   Mrs K. Clancy

School Office

 

 

Mrs J. Wallace (SLT-Office Manager, HR, Attendance)

Ms J. Williams (Senior Administrative Assistant and Extended Schools Leader)

Mrs A. Rehal (Receptionist)

Business & Finance Team

 

 

Mrs D. Philpot (Business Manager)

Mrs L. Hunt (Finance Officer- Maternity Leave)

Mrs M. Green (Finance Officer- Maternity Cover)

Premises & IT Team

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr M. Anderson (Vice Principal, Premises Management, Health & Safety, Compliance, EVC)

Mr T. Plummer (Estates Manager)

Mr N Rudzikas (Premises Officer)

Mr S. Thomas (Apprentice Premises Officer)

 

 

 

Inclusion Team

 

 

Mrs E. Morrison (Assistant Principal)

Mrs K. Clancy (SENCO)

Sports Team

 

 

Mr A. Wright (Sports Teacher and Lead T&L Mentor)

Miss. C. Fairweather (Dance Teacher)

EYFS Team

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs J. Webb (Giraffes Class Teacher, EYFS Phase Leader)

Miss N. Hall (Giraffes Class - Early Years Educator)

Mrs A. Smith (Butterflies Class - Nursery Leader)

Mrs J. Rogers (Butterflies Class - Nursery Leader)

Miss C. Sanderson (Butterflies Class - Nursery Assistant- Currently on Maternity Leave)

Miss R. Hotoran (Butterflies Class- Nursery Assistant- Maternity Cover)

Miss E. Fisher (Class Teacher- Owls)

Mrs F. Flint (Owls Class - Early Years Educator)

Miss J. McCarthy (Class Teacher- Bears) 

Miss Katie Carpenter (Bears Class - Early Years Educator)

Miss L. Spooner (Class Teacher - Caterpillars)

Mr O. Jefferies (Caterpillars Class - Early Years Educator)

Miss H. Kirwan (Class Teacher - Dolphins)

Mrs S. Monk (Dolphin Class - Early Years Educator)

Mrs Claudia Balint (Early Years Educator - Cross Class Working PPA)

Mrs Dovile Januliene (SEN Teaching Assistant)

Mrs Jennifer Knight (SEN Teaching Assistant)

Year 1 Team

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miss K. Griggs (Class Teacher and Year 1 Year Leader - Cooke Class and Data/ Music Leader)

Miss J. Davidson (Class Teacher - Murphy Class)

Mrs A. Gaitan (Class Teacher - Rosen Class- Art and DT Leader)

Mrs J. Dedman/ Mrs N. Smith-Dowrich (Class Teacher - Donaldson Class)

Ms I. Ropiak  (Teaching Assistant)

Mrs Helen Kaute  (Teaching Assistant)

 

 

 

 

 

 

 

Year 2 Team

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miss A. English (Class Teacher and EYFS/KS1 Assistant Principal - Dahl Class - PSHCE and Mental Health in Schools Leader)

Miss. I. Aliu (Class Teacher - Morpurgo Class- KS1 History Leader)

Miss S. Shoyeju (Class Teacher- Rowling Class- KS1 Geography Leader)

Mr R. Thew (Class Teacher- Seuss Class)

Mrs L. Gibbs (HLTA)

Mr P. Simpson -  (Teaching Assistant)

Mrs J. Brown -  (Teaching Assistant)

Mrs P. McCarthy -  (Teaching Assistant)

Mrs N. Brown -  (Teaching Assistant)

 

 

 

 

 

 

 

Year 3 Team

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs C. Lopez (Class Teacher and Year 3 Year Leader - Kenny Class- KS2 Mathematics Leader)

Mrs S. Parveen (Class Teacher- Whitlock Class- KS2 History Leader)

Mr U. Younis (Class Teacher- Farah Class- KS2 Geography Leader)

Mrs P. Mburu (Class Teacher- with Leadership Responsbilities- Holmes Class - PSHCE and Mental Health in Schools Leader)

Mrs J. Chapman (Class Teacher- with Leadership Responsbilities- Holmes Class - R.E. Leader)

Mr R. East (Class Teacher- Adlington Class)

Miss I. Dudys  (Teaching Assistant)

Miss J. Raye-Tipple  (Teaching Assistant)

Mrs M. Wood

Year 4 Team

 

 

 

 

 

 

 

Mrs S. Daisley (Class Teacher and Year 4 Year Leader - Redgrave Class- Computing Leader)

Miss C. Murisi (Class Teacher- Ennis Class)

Mrs N. Asiedu (Class Teacher- with Leadership Responsbilities- Peaty Class- Science Leader)

Mrs K. Senthilkumar (HLTA)

Mrs A. Bal (Teaching Assistant)

 

Family Service Lunch Team

 

 

 

 

 

 

 

Mrs L. Rumsby (Senior Midday Meals Supervisor)

Mrs M. Green (Midday Meals Supervisor)

Mrs M. Wood (Midday Meals Supervisor)

Miss K. Drab (Midday Meals Supervisor)

Mrs V. Pollock (Midday Meals Supervisor)

Mrs Z. Shane (Midday Meals Supervisor)

Mrs T. Butchart (Midday Meals Supervisor)

Mrs S. Anderson (Midday Meals Supervisor Cover)

Mayflowers Breakfast and After School Club

 

 

 

 

 

 

Mrs D. Paul

Mrs S. Anderson

Miss J. Raye

Mrs L. Gibbs

Mrs Y. Sanchez de Limmer

Mrs K. Drab

Clerk to Governing Body   Koyeli Solanki
Governing Body  

Details of Governors can be found under the Key Information tab section for the Governing Body

 

All Governors can be contacted via the clerk at this address: Koyeli.Solanki@harrisfederation.org.uk

 

 

Email addresses are all as this:

K.Hanley@harrisprimarymayflower.org.uk

First name initial .surname@harrisprimarymayflower.org.uk